Trtnelem
Blint Balzs 2008.02.20. 19:47
AS Roma
Az Associazione Sportiva Roma , rviden AS Roma egy olasz labdarg csapat. Becenevk giallorossi – srgabord. A csapat hazai meccseit, (akrcsak az SS Lazio), a Stadio Olimpico-ban, a rmai olimpiai stadionban rendezi.
A kezdetek
1893-ban rt el a futball Olaszorszgba, azon bell elszr Genovba, ahol pr angol fiatal megalaptotta a Genoa Cricket and Athletic Club-ot, amit ksbb, (1896-ban) Genoa Cricket and Football Club-b kereszteltek.
Habr a kvetkez 40 vben Olaszorszg szerte j klubok, egyesletek szzai alakultak, az els ssznemzeti bajnoksgot mgis csak 1939–1940-ben rendeztk meg elszr. Azidig a klubok csupn klnbz regionlis bajnoksgokban versenyeztek, majd a „scudetto”-t az n. nemzeti dntben nyertk el a csapatok.
A genovai klubalapts s az els nemzeti bajnoksg elindulsa kztt termszetesen a futball megjelent Rmban is, ami itt is azt jelentette, hogy szmos j klub akalult egyms utn. Az els ilyen a Football Club Roma (1901) volt, melyet ksbb a Roman, a Lazio (1902), az Alba (1907), a Furtitudo (1908) s mg ksbb az Audace, az Esperia s a Juventus Roma kvetett.
Az 1920-as vekben a rmai csapatok csatlakoztak a bajnoksghoz (amit mg mindig rgikra osztva bonyoltottak). Elszr a Fortitudo-nak sikerlt bejutnia a dntbe, 1922-ben, azonban ketts gyzelemmel a Pro Vercelli nyerte a bajnoksgot. Hrom v mlva, 1925-ben, az Alba hasonlan jrt, k a Bologna csapatval szemben maradtak alul 4:0, 2:0 arnyban. A kvetkez vekben az Alba mg egyszer eljutott a dntig, akkor azonban a torini Juventus ltta tjukat a kupa megszerzsben.
Ezekben az idkben vlt vilgoss, hogy a rmai futballrgi tlsgosan is megosztott s gyenge ahhoz, hogy felvegye a versenyt az szaki csapatokkal, gy szksgess vlt egy radiklis tszervezs. 1927-re a Pro Roma s a Romana egyesltek, hozzjuk csatlakozott ksbb a Fortitudo,mg a Juventus Roma feloszlott, valamint az Audace beleolvadt az Albba. Ngy j klub szletett: Alba-Audace, Fortitudo, Roman s a Lazio.
Az Alba jtkosai zld (vzszintesen) cskos felst, fehr nadrgot s zld-fehr cskos fekete lbszrvdt viseltek, a Fortitudo a „katolikusok” csapata volt, rendszerint piros felsben (aljn egy kk cskkal), fehr nadrgban s piros zokniban (szintn kk cskkal) lptek plyra. A Roman (a ksbbi AS Rma) a tehetsebb (Flaminio s Parioli) kerletek csapata volt, akik az rk vros csszri hagyomnyait kvetve giallorosso-ban, azaz a srga-bordban szerepeltek.
A csapat szletse
Olimipco
A ngy csapat kzl a Lazio volt a legszervezettebb egyeslet, ahol a labdargson kvl biciklizssel s gimnasztikval is foglalkoztak, a klub egyfajta sportcentrumknt zemelt. Ezen okok miatt a Lazio vezeti elutastottk a msik hrom csapat azon felvetst, hogy egyetlen nagy, kzs egyesletbe kne tmrlnik. 1927. jnius 6-n a Lazio elnke olyan elfogadhatatlan pnzgyi krlmnyeket mutatott be a jelen lv msik hrom csapat vezetinek, amely meghiustotta a csapatok egyestst.
Vlaszul 1927. jlius 22-n az Olasz Labdarg Szvetsg pletben az Alba, a Fortitudo s a Roman csapatnak kpviseli elfogadtk az egyesls tlett, a j s sikeres rmai sportrt, tovbb megegyeztek abban is, hogy megszaktjk a Lazio-val a trgyalsokat. A dnts jnak bizonyult, hiszen az Albnak nagy szurkoli tbora volt, a Furtitudo a jtkosokat adta, a Roman pedig pnzt hozott a fziba. Ezen a napon szletett meg az AS (Associazione Sportiva) Roma.
Az elnk Italo Foschi lett, az edzi teendket ideiglenesen Pietro Piselli (az Alba volt edzje) s Jozsef King (a Fortitudo volt edzje) lttk el.
1927. jnius 17-n lpett elszr plyra a csapat, mr mint AS Roma a Velodromo Appio-ban, ami akkor az Alba stadionja volt, itt jtszottk a mrkzseiket egszen 1929-ig, amg az j stadion, a Testaccio befejezsre vrtak. A trtnelmi, els meccsket az UTE-val jtszottk, a kvetkez felllsban: Rapetti a kapuban, Mattei, Corbyons, Ferraris IV, Degni, Caimmi, Heger, Boros, Rovida, Cappa s Ziroli. A Roma nyerte 2:1-re a tallkozt Cappa s Heger gljaival, akik gy a giallorossa-k trtnetnek els hivatalos gljait szereztk. A mez, amit viseltek, a hagyomnyos bord pol („sangue di bue” – kr vre) srga nyakkal („becco d'oca” – kacsa csre) s a fehr nadrg s vrs zokni srga hajtkval.
Az els sikerkorszak
Az 1960-as vekben kt Olasz Kupt ('64 s '69) is megnyertek, amellett, hogy olyan rtkes jtkosok ltttk magukra a Roma mezt, mint Lojacono, Schiaffino, Angelillo, Losi vagy „Picchio” De Sisti. Fleg az 1969-es Olasz Kupa gyzelme emlkezetes, melyet Alvaro Marchini elnksge s a „mgus” Helenio Herrera technikai vezet idejn szereztek. Ennek az idszaknak a gllvi kzl „Ciccio” Cordova s Fabio Capello sok vvel ksbb, mint edzk trtek vissza a Romba. A sikerek idszakt csak egy, igen szomor eset rnykolta be, Giuliano Taccola egy tragikus mrciusi vasrnapon a Cagliari elleni meccs utn, mig tisztzatlan krlmnyek kztt az ltzben hunyt el. (Felteheten a dopping ldozata lett).
Az 1970-es veket Gaetano Anzalone elnksge jellemezte, kinek igen j megrzse volt Nils Liedholm Romba hozatala. A „br” rdeme volt fiatal jtkosok rtkestse, mint Rocca s Di Bartolomei. Nem hinyzott a kivl helyezs sem, 1974–1975-ben bronzrmet nyertek. '79 nyarn a Roma trtnete fordulponthoz rt, elnke Dino Viola lett, aki az azte eligazolt Liedholmot jbl visszahozta, tovbb olyan fiatal remnysgeknek adott lehetsget, mint Bruno Conti s Carlo Ancelotti, mg Robert Pruzzo folyamatosan bizonytotta milyen kivl bomba formban van. Termszetesen a siker sem maradt el, az 1979-es Olasz Kupt mr k emelhettk a magasba a Torino ellenben.
Az 1980–1981-es szezonban a klub trtnelme egyik legjobb vtelt ttte nylbe Paulo Roberto Falcao leigazolsval. Szintn ebben a szezonban a Juventus megersdsvel elkezddtt a rivalizls a kt klub kztt. 1982–1983-ban vgre sikerlt, amire mr rgta vrtak, Pruzzo dntetlent r Genova ellen ltt gljval az AS Roma trtnetben elszr Olasz Bajnok lett. Rma nkvletbe kerlt ezzel a fantasztikus gyzelemmel, mg dal is szletett a csapatrl, mely ksbb az AS Roma himnuszv vlt.
Lass hanyatls
A kvetkez idszak a nagy veresgek kora. Els veresge az Olimpico-ban rte a csapatot, ahov egy egsz vros ment ki szurkolni nekik a Bajnokok Kupjnak dntjre, de a Liverpool FC legyzte ket. Az ott rzett kesersget az Olasz Kupa jbli elhdtsa sem tudta enyhteni.
A kvetkez vek hibaval ksrleteket jelentettek a korbbi tndklshez val visszatrshez, Viola mg egyszer visszahvta Liedholmot, de ezttal a csoda elmaradt. A „srga-pirosak” iskoljnak egyik legjobb talentuma ekkoriban Giuseppe Giannini volt. Liedholm hseinek rnykban ntt fel, egy a Roma szmra kevss boldog idszakban rte el az rettsgt s a nemzeti vlogatottban is knytelen volt elszenvedni Olaszorszg 1990-es csfos vilgbajnoki veresgt.
Viola lemondsa utn, 1991-ben gy tnt a csapat jra maghoz tr. Bejutott az UEFA Kupa dntjbe az Interrel egytt, de ismt csaldniuk kellett, a milni 0–2-es veresgre csak Rizzitelli egyetlen gljval tudtak vlaszolni az Olimpicoban. A Szuperkupban sem ment jobban: a Sampdoritl kaptak ki 1–0-ra, gy idn sem enyhtette kesersgket a hetedik alkalommal is elnyert Olasz Kupa.
Dino Viola-t Ciarrapico kvette, aki azonban csak egy vig maradt,helyt Franco Sensi vette t. Carlo Mazzone egy igazi tsgykeres rmai jtt a csapathoz, azonban a gyzelmek csak nem jttek, a technikai vezets egyetlen igazi sikere Francesco Totti volt. Egy szezonon t tart megbeszls utn, Carlos Bianchi ksrlett jelezve, az elnk Sensi egy technikai jtsba fogott, mely Zdenek Zeman nevhez fzdtt.
Msodik sikerkorszak
A cseh szakember alkalmazsa fontos jtkosok, mint Cafu s Candela rkezst, valamint Damiano Tommasi, Marco Delvecchio megerstst s Francesco Totti felemelkedst hozta magval, de az igaz eredmnyek valahogy tovbbra is elkerltk a csapatot.
Az 1999–2000-es szezonban vgre bekvetkezett az oly rg ta vrt fordulat. A Roma szurkoli egy hossz, sikertelen idszak utn gyzelmet kveteltek. Sensi elnk Fabio Capello-nak szavazott bizalmat az edzi poszton. A krlmnyekkel tkletesen tisztban lv szakember leigazoltatta a klubbal tbbek kztt Montellt s Nakatt. A szezon tlnyom rszben kivlan teljestetettek, azonban a vghajrjra lendletk elfogyott s vgl a hatodik helyre zuhantak. A Lazio gyzelme csak fokozta a kesersget a szurkolkban.
A kvetkez szezon mr Capello szakrtelmt dcsri: 2000–2001-ben a Roma tt sikerrel, 75 pontos rekorddal gyztt az akkor mg 18 csapatos Serie A-ban. A rsztvevk kzl elssorban Gabriel Batistuta 20 gljval, Montella fontos dnt helyzetekben ltt gljaival s Totti vezeti kpessgvel s tehetsgvel jrult hozz dnt mrtkben a sikerhez. A harmadik diadal volt s a „srga-pirosak” tengere a Circus Maximusban gylt ssze a hetekig tart nnepre. A bajnoksgban aratott gyzelem hozzjrult ahhoz, hogy az AS Roma biztostsa helyt az olasz foci elitjben.
forrs:wikipedia
kapcsolod link:

Kvetkezik: Internazionale
|